Logotyp Żelazny-WKM
Menu Menu
Facebook Instagram

Grupa Akrobacyjna

Grupa Żelazny

Grupa Żelazny to jedna z czołowych światowych grup akrobacji samolotowej. Formacja słynąca z wykonywania najtrudniejszych i najbardziej widowiskowych ewolucji w powietrzu.  Grupa Żelazny to jednak coś więcej… Jedyne w swoim rodzaju połączenie ogromnej pasji i miłości do latania, niespotykanych umiejętności i adrenaliny. To grupa nie tylko najlepszych lotników ale przede wszystkim przyjaciół, którzy darzą się całkowitym zaufaniem, ludzi których talent i umiejętności pozwala na bycie najlepszymi pilotami akrobacyjnymi. Tą grupę tworzą instruktorzy szybowcowi i samolotowi, oblatywacze, egzaminatorzy urzędu lotnictwa cywilnego.

Grupa Żelazny to połączenie doświadczenia uznanych pilotów oraz młodych lotniczych talentów. Najlepsi z nich biorą udział w międzynarodowych zawodach sportowych, gdzie osiągają najwyższe laury lotnictwa akrobacyjnego, przykładem może być Katarzyna Żmudzińska, Mirosław Wrześniewski oraz Agata Nykaza, którzy zostali wicemistrzami I mistrzami świata w akrobacji szybowcowej w kategorii Advanced.  To co ważne , to fakt, że jednym z celów Żelaznych jest promocja młodych pilotów. Dlatego Ci, którzy należą do Grupy, dzięki  swojej pracy i treningom mogą wziąć udział w prestiżowych zawodach, a mają również szansę na znalezienie się w podstawowym składzie biorącym udział w pokazach dynamicznych.

Obecnie Grupa posiada osiem samolotów akrobacyjnych i planuje w 2018 roku podczas obchodów 100-lecia Lotnictwa Polskiego wziąć udział w defiladzie i wykonać przelot w ilości dziesięciu statków powietrznych należących do GA ŻELAZNY.

Początki

Początek grupy to spotkanie prezesa Aeroklubu Ziemi Lubuskiej Andrzeja Kraszewskiego, dyrektora Lecha Marchelewskiego ,pilota wojskowego Wojciecha Krupy i pilota cywilnego  Sebastiana Chrząszcza. Efektem spotkania była próba powołania pierwszej w Polsce cywilnej grupy akrobacyjnej, która jak się okaże w przyszłości odniosła międzynarodowy sukces.

Oficjalnie grupa powstała w 2000 roku. To co od początku ją wyróżnia i czyni nieporównywalną z innymi zespołami to wykonywanie akrobacji na różnych typach samolotów. Jest to ewenement na skalę światową.

Skład Grupy

Pierwsze formacje tworzyli  Lech Marchelewski, Sebastian Chrząszcz,  Marek Dubkiewicz, Tadeusz Kołaszewski, i Wojciech Krupa. Kilka lat później dołączyli Piotr Banachowicz, Krzysztof Kossiński i Piotr Haberland. Dziś podstawowy skład to zamiennie Wojciech Krupa – leader zespołu, Piotr Haberland, Tadeusz Kołaszewski, Krzysztof Siarkiewicz, Paweł Antkowiak , Wojciech Muszyński, Agata Nykaza i Wojciech Grzechowiak. A także w formacji z szybowcem Magdalena Stróżyk , Agata Nykaza , Mirosław Wrześniewski.

Przełomowym momentem w historii grupy, który pozwolił na jej rozwój było wsparcie finansowe jakiego udzieliły Aeroklub Ziemi Lubuskiej oraz Aeroklub Poznański. Od tego momentu Grupa Żelazny w pełni mogła skoncentrować się na rozwoju swoich umiejętności akrobacyjnych.  Natomiast w 2015 roku do partnerów dołączył na podstawie trójstronnego porozumienia Ośrodek Szkolenia Lotniczego Adriana Aviation.

Pokazy Grupy

Dziś Grupa Żelazny ma na swoim koncie pokazy m.in w Korei Południowej ,Niemczech, Szwecji, Czechach, Slowacji I wielu innych krajach na najwaznieszych pokazach lotniczych, uświetnia tez wszystkie polskie imprezy lotnicze.  Każdy ich pokaz to akrobacje gdzie  maszyny dzieli od siebie nie więcej niż kilka metrów. W tym samym czasie i w jednej wyznaczonej przestrzeni pokazu samoloty latają w szyku, który odpowiednio  rozdzielają i łączą wykonując poszczególne figury. Większość elementów wykonywanych jest symetrycznie, powtarzalnie lub w pełnym szyku, gdzie cały skład grupy  „kręci” to, co zazwyczaj robi pojedyncza maszyna.

Nawiązujemy do tradycji

Piloci z grupy mają na swoim koncie akrobację, którą zasłynęli w lotniczym świecie. Trzy samoloty połączone czterometrowymi łańcuchami wykonały nurkowanie, wzbiły się do góry, zrobiły dwie pętle i wylądowały. Manewr ten przeszedł do historii lotnictwa i  nigdy już nie został powtórzony przez żadna grupę na świecie.  Tą akrobacją “Żelazny” ugruntował swój status gwiazd nieba ,ale także nawiązał do najlepszych tradycji lotnictwa polskiego. Podobny manewr jako pierwszy wykonał bowiem w 1926 roku zespół trzech polskich pilotów . Słynna „trójka Bajana”, wykonywana przez Jerzego Bajana z Karolem Pniakiem i Stanisławem Mackiem, to lot trzech maszyn, których skrzydła połączono taśmami. Żelazni nie tylko powtórzyli manewr, ale podnieśli jego trudność łącząc samoloty  łańcuchami.

Dziś patrząc na bialo czerwone samoloty wykonujace najtrudniejsze akrobacje trudno tez nie wspomniec o przedwojennych pilotach, ktorzy jako piewsi przecierali szlaki dla podniebnych awiacji – Stanislawie Żwirko, Marianie Wigurze czy Tadeuszu Orlinskim do ktorych swoimi  sukcesami nawiazują Żelaźni.

 

www.zelazny6.pl

www.grupazelazny.com

szybki kontakt zadzwoń albo napisz do nas

Logotyp Żelazny WKM

Lorenza Sp. z o.o.

Siedziba: ul. Kijowska 44,
85-703 Bydgoszcz
Phone iconTel. +48 696 841 236
Mail: biuro@zelaznywkm.pl
NIP: 967-142-50-79
[recaptcha]
Nits image